* Przepis * Japchae 잡채

Podjęłam wyzwanie po raz kolejny i jestem zachwycona! Nowy (dużo prostszy!), wegetariański przepis zupełnie odmienił dla mnie to danie. Zdecydowałam się użyć oryginalnego makaronu z batatów, czyli dangmyeon. W teksturze podobny do makaronów ryżowych i sojowych, które zawsze smakowały dla mnie jak gumki. Ale przy tym wykonaniu, makaron nareszcie idealnie pasuje i smakuje wspaniale! 🙂 W tym przepisie nie ma mięsa, które w japchae nie jest wymagane – są natomiast grzybki. Jeśli wolicie jednak mięsną wersje, możecie w ich miejsce lub dodatkowo użyć drobno pokrojonej wołowiny. Japchae znaczy „mieszane warzywa”. Jest to jedno z najbardziej popularnych koreańskich dań, bardzo często serwowane na specjalne okazje. Wkrótce Seollal, więc przepis może się przydać 🙂

Potrzebne będzie:
(dla 2 osób)

  • 150 g makaronu ze słodkich ziemniaków (dangmyeon)
  • garść suszonych shiitake lub dwie garści świeżych pieczarek
  • opakowanie świeżego szpinaku
  • duża marchew
  • duża cebula
  • 6 łyżek sosu sojowego
  • 2 łyżki cukru
  • olej sezamowy
  • olej rzepakowy do smażenia
  • sól
  • pieprz
  • sezam

Przygotowanie:

  1. Shiitake namoczyć (ok. 1h), odcisnąć wodę i pokroić w paseczki. W przypadku świeżych pieczarek, wystarczy pokroić je w plasterki.
  2. Marchewkę pokroić w paski, cebulę w piórka.
  3. Szpinak wrzucić do wrzątku, blanszować 30 sekund, aż zmięknie. Przełożyć do zimnej wody. Odcedzić i lekko przesiekać. Przełożyć do miski i doprawić odrobiną soli i pieprzu.
  4. Do wrzątku wrzucić makaron i gotować 8 minut. Odcedzić i przepłukać dokładnie zimną wodą, żeby się nie kleił.
  5. Grzybki usmażyć na oleju, dodać łyżkę sosu sojowego i łyżeczkę oleju sezamowego oraz odrobinę pieprzu do smaku. Podsmażone przełożyć do miski.
  6. Na tej samej patelni, podsmażyć cebulkę z odrobiną soli. Przełożyć do miski.
  7. Podsmażyć marchewkę z odrobiną soli. Przełożyć do miski.
  8. Na patelnie po warzywach wlać 5 dużych łyżek sosu sojowego, 2 pełne łyżeczki cukru, łyżkę oleju i podgrzać. Wrzucić do sosu makaron, mieszać aż cały płyn się wsiąknie. Smażyć jeszcze przez 2 minuty, a następnie dorzucić wszystkie składniki z miski.
  9. Smażyć wszystko razem przez kolejne 2 minuty. Doprawić do smaku olejem sezamowym (ok. 1 łyżka) i sezamem. Jeśli jest suche, bądź mało słone/słodkie dodać sosu sojowego lub cukru.
  10. Całość posypać sezamem dla dekoracji. Można podawać przybrane paseczkami jajka (patrz przepis na tteokguk).

Smacznego! 🙂

4 comments

  1. Magda says:

    Czy to będzie równie zdrowe jeśli użyję zwykłego makaronu, np ramen lub soba a zamiast grzybów pieczarki?

    • koreaprz says:

      Spokojnie mozesz dac pieczarki zamiast grzybow, nie maja tak intensywnego smaku, ale ja tez czasami robie z pieczarkami. Co do makaronu, w oryginale jest makaron z batatow, najlepiej zastapic go makaronem ryzowym, bo maja najbardziej podobna teksture. Jesli chodzi o kwestie zdrowotne, to im zdrowsza maka i mniej chemi w skladzie makaronu, tym bedzie lepszy. Pozostaje jeszcze kwestia smaku, ale to juz do Waszego uznania 🙂

  2. kotersey says:

    To jest piękne! Nie mam makaronu z batatów, ale na pewno wypróbuję ze zwykłym ryżowym, ale jak kiedyś dostanę ten batatowy to koniecznie zrobię. Dzięki za tego wspaniałego bloga, ostatnio zainteresowałam się kulturą koreańską i fajnie jest się tak zanurzyć w nią przez gotowanie :))

Dodaj komentarz